Uzun süreli adet kanamasının nedenleri

editor 25 Mayıs 2013 Uzun süreli adet kanamasının nedenleri için yorumlar kapalı
Uzun süreli adet kanamasının nedenleri

Kadınların adet düzensizliği çok sık görülen bir durumdur. Adet düzensizliğinin yanı sıra uzun süreli adet kanaması ve yoğun kanamalı adet dönemleri de sıklıkla görülmektedir. Uzun süreli adet kanaması nedenleri arasında ilk sırada miyomlar yer almaktadır. Miyom genelde ağrı gibi sorunlara yol açmazken uzun süreli ve yoğun kanamalı adet kanamaları gibi şikayetlere neden olmaktadır. Bunun yanı sıra kan sulandırıcı ilaç alan kadınlarda da uzun süreli adet kanaması görülebilmektedir. 

Adet kanaması uzun sürerse mutlaka bir kadın hastalıkları doktoruna muayene olunması gerekmektedir. Böylece uzun süren adat kanaması nedenleri belirlenmelidir. Neden ortaya çıktığı anda bu nedenin ortadan kaldırılması sonucunda uzun süreli adet kanaması sorunu da kendiliğinden son bulacaktır. Uzun süreli adet kanaması tedavisi için kanamayı oluşturan nedenin ortadan kaldırılması yeterlidir. Yani kanama nedeni miyom ise miyomun tedavi edilmesi sonucu kanama da ortadan kalkacaktır.

Uzun süreli adet kanaması yaşayan kadınların pek çoğu “uzun süreli adet kanaması nasıl durdurulur” sorusunu sormaktadır. Kanamayı durdurmak için asla doktora danışılmadan tamamen bitkisel dahi olsa hiçbir ilaç kullanılmamalıdır. Bazı durumlarda uzun süreli ve yoğun kanamalı adet görülmesi kanser belirtisi olarak ta kabul edilmektedir ve bu nedenle mutlak suretle doktor kontrolünü gerektirmektedir.