Spiralle hamile kalınırsa ne olur?

editor 15 Mart 2013 Spiralle hamile kalınırsa ne olur? için yorumlar kapalı
Spiralle hamile kalınırsa ne olur?

Kadınlar tarafından tercih edilen doğum kontrol yöntemleri arasında spiral ilk sıralarda yer almaktadır. Doğum kontrol yöntemleri spiral kullanımı son derece zahmetsiz bir yöntem olmakla beraber yöntem yüzde 100 koruma sağlamamaktadır.

Spiral ile hamile kalanlar bulunmakla beraber yine de spiralin koruma yüzdesi yüzde 98’dir. Ancak yine de spiralle korunan her 100 kadından ikisi hamile kalmaktadır. Peki spiral ile hamile kalınırsa ne olur? Spiral ile hamile kalanlar hemen spirallerini çıkarttırmalıdır. Çünkü spiral erken doğum, düşük ve enfeksiyon risklerini büyük oranda artırmaktadır. Spirali olan bir kadın hamile olduğundan şüphelendiği anda hiç vakit kaybetmeden bir doktora başvuruda bulunmalıdır.

Muayene sonucunda gebelik kesinlikl kazanır ve gebeliğin dış gebelik olmadığı belirlenirse hamile olan kadının gebeliğe devam edip etmeme kararı vermesi gerekir. Gebeliğin sonlandırılması istenirse spiral çıkarılmakta ve küretaj işlemi gerçekleştirilmelidir. Kürtaj sonrası tekra spiral takılıp takılmayacağı doktor ve hastanın ortak kararıdır. Ancak kadın gebeliği devam ettirme kararı verirse bu durumda doktor spirali çıkarır ve kadın gebe takip programına dahil edilir.