Şans Sembolleri

editor 05 Kasım 2014 Şans Sembolleri için yorumlar kapalı

Doğada nadir bulunan şeyler insanlar tarafından uğurlu sayılmış. Her kültürde, her coğrafyada rastladığımız bu tılsımlı şeyler bazen bir bitki, bazen bir hayvan, bazen de eşya olarak karşımıza çıkmakta. Gelişen teknoloji ve küreselleşen dünya bu şans sembollerini ithal etmemizi de sağladı. Hindistan’dan fil, Arap ülkelerinden Fatmanın Eli…

Yerli olarak taa eskilerden gelen şans işaretlerimiz yok da değil. Mesela at nalı, hatırlıyorum da ilk evimizin girişinde asılıydı. Dört yapraklı yoncada genellikle üç yapraklı olduğu için dört yapraklısını bulan şanslı hissederdi kendini. Hatta nette satmaya çalışan insanlar bile var bunları.

Şansı üzerinde taşıma fikri belki de insan soyunun bir şeyleri vücutlarına takmasına sebep oldu. Statü, sınıf, güç sembolleri günümüzde sadece zevk için takınılmaya devam etmektedir.

Nal, yonca, fil… Bu sembollerin anlamı taşıyan ya da hediye edilen kişinin her daim şansının bol olmasını temenni etmek ve şans dilemektir. Şans sembolleri gümüş ağırlıklı olarak imal edilmekle beraber altın ve pırlanta seçenekleri de bulunmaktadır.

Şans sembolleri son derece çeşitli olmakla beraber en çok satılan modeller arasında şans getirildiğine inanılan bir kaç simgenin ortak kullanıldığı modeller yer almaktadır. Şans sembolleri tek bir kolye ya da yüzük olarak satıldığı satıldığı gibi aynı zamanda şans kolyesi ve bilekliği gibi set şeklinde de satılmaktadır. Şans takıları her keseye uygun olarak üretilmektedir.

kly239 kly886-2 KLY346_313 KLY535_287 yz 145  1-65 gr yz 148  1-59 gr