Prostat kanseri nedir?

editor 04 Mayıs 2013 Prostat kanseri nedir? için yorumlar kapalı
Prostat kanseri nedir?

Prostat kanseri nedir?

Prostat üzerinde yer alan hücrelerin DNA’larında meydana gelen yapısal bozukluklar sonucu oluşan bir hastalıktır. 50 yaş ve üzeri erkeklerin büyük çoğunluğunda prostat büyümesi görülmektedir. Prostat büyümesi genelde kanser belirtisi olarak kabul edilmese de mutlaka kanser değerlendirmesinden geçilmesi gerekmektedir.Prostat kanseri belirtileri nelerdir?

Prostat kanseri belirtileri arasında ilk sırada idrara çıkış düzensizlikleri yer almaktadır. Ayrıca büyük abdest düzeninin bozulması, idrar yaparken zorlanma ya da tıkanıklık hissetme ve idrarda kan görünmesi yer almaktadır.

Prostat kanseri tedavisi

Prostat kanserinin tedavisi için belirleyici en önemli etken kanserin yakalandığı evredir. Prostat kanseri çok yavaş ilerleyen bir kanser türü olduğu için düzenli muayene olmayan erkeklerde erken evrede yakalanma ihtimali düşmektedir. Erken evre prostat kanseri hastaları için ilk olarak cerrahi müdahale uygulanmaktadır. İleri evre prostat kanseri için ise radyoterapi ve kemoterapi yöntemleri uygulanarak ilk evrede kanserin kontrol altına alınmasına çalışılmaktadır.

Prostat kanseri ameliyatı

Prostat kanseri ameliyatı uygulanabilmesi için kanserin henüz prostat dışarısına yayılmaması gerekmektedir. Bu durumda cerrahi müdahale ile kanserli dokular alınmakta ve hastanın eski sağlığına kavuşması sağlanmaktadır.