Obezitenin zararları nelerdir?

editor 01 Ekim 2012 Obezitenin zararları nelerdir? için yorumlar kapalı
Obezitenin zararları nelerdir?

Obezite günümüzün en sinsi hastalığı olarak kabul edilirken özellikle de genç nüfusun kilosunun hızla yükselmesi uzmanları endişelendirmektedir. Peki obezite nedir ve obezitenin zararları nelerdir?

Obezite vücut kitle endeksinde ölçümü yapılan kişinin boyuna oranla kilosunun çok yüksek olmasıdır. Obezitenin zararları arasında en ciddi olanı kansere neden olmasıdır. Günümüzde pek çok kanser türleri arasında yapılan incelemede birincil neden olarak obezite yer almaktadır. Obezitenin zararları ve korunma yolları ile ilgili olarak Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı ortak olarak yeni bir projeye imza atmış ve ülkemizde ki en kapsamlı tarama yapılmıştır.

İlköğretim çağındaki öğrenciler üzerinde yapılan araştırmalar sonucu çocukların bir çoğunun obezite sınırında olduğu kalan çocukların ise aşırı zayıf olduğu belirlenmiştir. Yani yetişen yeni nesil içerisinde normal kilo kategorisinde bulunan çocuk sayısı çok azdır. Obezitenin sağlığa zararları olduğu asla unutulmamalı ve mutlaka uzman bir diyetisyenden destek alınarak kilo verilmeye çalışılmalıdır. Kendinize en başta ulaşabileceğiniz basit hedefler koymanız diyet yaparken moralinizin yükselmesine yardımcı olacaktır. Obezitenin zararları ve korunma metotları hakkında aile hekiminizden de destek isteyebilirsiniz.  Obezitenin zararları nelerdir sorusuna yanıt vermek gerekirse kansere neden olmasının yanı sıra kişinin psikolojik olarak çökmesine neden olması ve asosyal olmasını tetiklemesi, kalp damar rahatsızlıkları, şeker hastalığı, yüksek tansiyon hastalığı ve bel fıtığı gibi rahatsızlıklara neden olması sayılabilir.