Obeziteden korunmak için nasıl beslenmeliyiz?

editor 27 Temmuz 2013 Obeziteden korunmak için nasıl beslenmeliyiz? için yorumlar kapalı

Obeziteden korunmak yetişkinlerde olduğu kadar çocuklarda da önemli bir konudur. Çocuklarda obezite oranının her geçen gün artmayı sürdürmesi oldukça endişe verici bir durum olarak kabul edilirken aşırı kilonun kanser başta olmak üzere pek çok hastalığa neden olması yeni neslin sağlık sorunları açısından daha zayıf olmasına neden olmaktadır. Peki obeziteden korunmak için nasıl beslenmeliyiz?

Obeziteden korunmak için dikkat edilmesi gereken ilk nokta düzenli beslenmektir. Günde 3 ana öğün ve 3 ara öğün şeklinde beslenmek hem kilo alımını engelleyecek hem de metabolizma hızını artıracaktır. Ayrıca beslenme düzeninden kızartmaların çıkarılması ve yemeklerin mümkün olduğunca haşlama ya da ızgara yöntemi ile pişirilmesi de ekstra kalori alımını engelleyerek kilo vermenize yardımı büyük olacaktır.

Sağlıklı beslenmek sizi obeziteden uzak tutacak en iyi önlemdir. Mümkün olduğunca hazır gıdalardan ve hamur işlerinden uzak durmak, tatlı tüketimini sınırlandırmak, cipsleri ve asitli içecekleri hayatınızdan çıkarmak, meyve ve sebze ağırlıklı beslenmek sizi obeziteden koruyacağı gibi aynı zamanda uzun ve sağlıklı bir ömür yaşamanızı da sağlayacaktır.