Meme kanserinin evreleri

editor 18 Kasım 2012 Meme kanserinin evreleri için yorumlar kapalı
Meme kanserinin evreleri

Meme kanserinin evreleri hastalığın yayılım hızına göre yapılmaktadır. Göğüs kanseri evreleri 3 ana kategoride incelenmektedir. Meme kanseri aşamaları arasında ilk sırada 1. evre yer almaktadır. Birinci evre meme kanseri kansere neden olan tümörün 2 cm.’den daha küçük olduğu ve memenin sadece bir kısmında yer aldığı evre olarak kabul edilmektedir. Erken dönemde tanı konulan meme kanserleri hem çok daha kısa sürede tedavi edilmekte hem de memenin alınması gibi durumlar söz konusu olmamaktadır.

İkinci evre meme kanseri ise 2 ila 5 cm. aralıkta bulunan kanser tümörlerini içermektedir. Ayrıca yine kanser yayılımı gösteren hücreler belirli bir alanda bulunmaktadır ve henüz yayılım göstermemiştir. İkinci evre göğüs kanseri için tedavi yine kolaydır ve yapılacak basit cerrahi müdahalenin ardından gerçekleştirilecek olan tamamlayıcı ilaç tedavileri ile hastalık  vücuttan uzaklaştırılmaktadır.

Hastalığın son evresi olarak bilinen meme kanseri son evre dönemi 3. evredir. 3. evre meme kanseri hastalarında ne yazık ki kanserli hücreler memede yayılıma geçmiş ve koltuk altı lenf bezlerine sıçramış durumdadır. Son evre meme kanseri tedavisinde memenin bir kısmının alınması ve lenf bezlerinin toplanması gibi müdahaleler gerekebilir. Meme kanseri evreleri yapılacak basit incelemeler sonucu kesin olarak belirlenebilmektedir.