Kanserden korunma yolları nelerdir?

editor 20 Aralık 2012 Kanserden korunma yolları nelerdir? için yorumlar kapalı
Kanserden korunma yolları nelerdir?

Günümüzün en çok ölüme neden olan hastalıklarının başında yer alan kanser her geçen gün yayılım hızını artırmayı sürdürmektedir. Doktorların dedikleri gibi kanserin en etkili tedavisi kanserden korunmaktır. Peki kanserden korunma yolları nelerdir?

Kanser üzerine yapılan milyon dolarlık bütçeli araştırmalara rağmen ne yazık ki kanserin kesin tedavisi henüz bulunamamıştır. Ancak istisnasız tüm kanser türlerinde erken dönemde yakalanan hastalarda yüksek iyileşme oranlarına ulaşılmıştır. Bu nedenle kanser konusunda bilinçlenilmesi ve düzenli doktor kontrolünden geçilmesi çok önemlidir. Kanserden korunma yolları arasında ilk sırada sağlıklı ve dengeli beslenmek yer almaktadır. En ölümcül kanser türü olarak kabul edilen akciğer kanseri başta olmak üzere pek çok kanser türünde obezite ilk sıralarda yer alır. Ayrıca sıklıkla hazır gıdaların tüketilmesinin de kanser vakalarında artış görülmesine neden olduğu düşünülmektedir.

Kanserden korunma yolları arasında yeşil yapraklı sebzelerin ve meyvelerin her gün düzenli olarak kullanılması da bulunmaktadır. Lahana ve brokoli başta olmak üzere birçok sebze türünde kanserli hücrelerin oluşmasını engelleyen ve kanserli hücreler ile savaşan etken maddeler bulunmaktadır. Bu nedenle kanserden korunmak isteyen kişilerin kırmızı et tüketimini azaltarak ağırlıklı olarak sebze tüketmesi önerilmektedir. Kanserden korunmak için beslenme listesi oluştururken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta her besin grubundan yeteri kadar, sağlıklı pişirme yöntemleri ile tüketilmesidir.

Kanserden koruyan besinler tüketilmesi kadar kansere neden olduğu bilinen alkol, sigara tüketimi, radyasyon ve stres gibi zararlı pek çok etkenden de uzak durulması gerekir. Ayrıca mutlaka düzenli spor yapılması, aşırı kilo almaktan kaçınılması ve kanser tarama testleri olarak bilinen testlerin belirtilen yaş aralıklarında yapılması da kanserden korunmak için önerilmektedir. Genetik faktörün etkin olduğu kanser türleri bulunduğu için düzenli doktor kontrolü büyük önem taşımaktadır.