Hamilelikte yüksek ateş nasıl düşürülür?

editor 09 Haziran 2013 Hamilelikte yüksek ateş nasıl düşürülür? için yorumlar kapalı
Hamilelikte yüksek ateş nasıl düşürülür?

Hamilelikte yüksek ateş anne adayı için son derece dikkatli bir şekilde takip edilmesi gereken özel bir tablodur. Annenin ateşi mutlaka düzenli olarak takip edilmeli ve ateşin düşürülmesinden çok nedeninin bulunması amaçlanmalıdır. Vücut ısısının 37 derecenin üzerine çıkması halinde yüksek ateş oluşmuş kabul edilir. Peki hamilelikte yüksek ateş nasıl düşürülür?

Hamilelikte yüksek ateşin kesinlikle doktor muayenesinden sonra düşürülmesine çalışılmalıdır. Çünkü yüksek ateş tek başına bir hastalık değil hastalık belirtisidir ve ateşin düşürülmesi sonucu altta yatan hastalığın teşhis edilmesi gecikebilir. Böyle bir tabloda çok daha sakıncalı durumlar ortaya çıkabilir. Hamilelikte ateşlenmek vücutta yatan mikrobik enfeksiyonların yanı sıra böbrek taşı, idrar yolu iltihapları ve böbrek enfeksiyonu gibi pek çok hastalığa bağlı olarak oluşabilmektedir.

Hamilelikte ateş yükselmesi durumunda eklem  bölgelerine sirkeli su ile ıslatılmış bez konularak ateşin düşürülmesi sağlanabilir. Bunun yanı sıra ılık su ile duş yapılması ve ince giyilmesi de ateşin düşürülmesi için uygulanabilecek basit önlemler arasında bulunmaktadır. Yine de tüm bu önlemler sonucunda ateş düşürülse dahi gebelikte ateş yükselmesi neden ile doktor muayenesinden geçilmesi gerekmektedir.