Hamilelikte üzülmek bebeğe zarar verirmi?

editor 24 Ocak 2013 Hamilelikte üzülmek bebeğe zarar verirmi? için yorumlar kapalı
Hamilelikte üzülmek bebeğe zarar verirmi?

Günümüzde geliştirilen üç boyutlu görüntüleme sistemleri sayesinde gebelik döneminde bebeklerin gelişimleri hakkında çok daha net bilgiler elde edilmektedir. Bunlardan biride annelerin duygu değişimlerine bebeklerin verdiği tepkiler hakkında yapılan araştırmalar sonucu elde edilmiştir.

Özellikle de hamilelikte çok üzülmek üzerine yapılan araştırmalar sonucunda bebeklerin annelerinin üzüntülerini hissettikleri belirlenmiştir. Peki hamilelikte üzülmek bebeğe zarar verirmi? Hamilelikte üzülmek istisnasız tüm doktorlar tarafından anne adaylarına yasaklanmaktadır. Hamilelikte üzüntü bebeğe fiziksel olarak zarar vermesede bebeğin anne karnında stres yaşamasına ve gelişim hızının yavaşlamasına neden olmaktadır.

Hamilelikte üzülmenini bebeğe zararları arasında bunların yanı sıra ayrıca erken doğum ve düşük kilolu doğum gibi risklerde yer almaktadır. Bu nedenle hamilelikte üzüntü gibi duygulardan mümkün olduğunca kendinizi uzak tutmaya çalışmanız ve çok üzülmekten sakınmanız büyük önem taşımaktadır. Ancak buradaki asıl amaç duygunun bastırılması değil üzüntünün kısa süreli yaşanmasını sağlamak olmalıdır.