Doğum sancısının başlaması için ne yapmalı?

editor 16 Mart 2013 Doğum sancısının başlaması için ne yapmalı? için yorumlar kapalı
Doğum sancısının başlaması için ne yapmalı?

Doğum için gün sayan anne adaylarının en çok merak ettikleri soruların başında “doğum sancısının başlaması için ne yapmalı?” sorusu yer almaktadır. Doğum tamami ile doğal bir süreç olup bu sürecin başlaması da doğal yöntemler ile olmalıdır. Ancak bebeğin 42. haftayı doldurmasına rağmen doğumun başlamadığı durumlarda ve anne ya da bebeğin sağlık durumlarında yaşanan olumsuz durumlarda doğum yapay yollarla başlatılabilmektedir.

Yalancı doğum sancısı ya da suni doğum sancısı olarak bilinen bu yöntem ile vücuda verilen bir takım ilaçlar ile doğum sancılarının başlatılması sağlanmaktadır. Rahmin kasılmasını sağlayan hormonları içeren bu ilaçlar ile rahim kasılmaya başlamakta ve doğum gerçekleştirilmektedir.

Ancak bu tip doğum sancıları sadece hastane ortamında ve doktorun gerekli gördüğü durumlarda yapılmaktadır. Anne adaylarının gebelikten sıkılarak ya da sabırsızlanarak doğumu başlatmaya çalışmaları hem kendilerinin hem de bebeklerinin hayatlarını tehlikeye atabilecek son derece riskli girişimler olup kesinlikle tavsiye edilmemektedir.