Dış gebelik nasıl anlaşılır?

editor 12 Mayıs 2013 Dış gebelik nasıl anlaşılır? için yorumlar kapalı
Dış gebelik nasıl anlaşılır?

Dış gebelik vaktinde tanı konulamadığı durumlarda ne yazık ki anne adaylarının hayatlarını kaybetmelerine neden olabilecek kadar tehlikeli bir durumdur. Peki dış gebelik nasıl anlaşılır? Dış gebelik yapılacak muayene sonucu belirlenebilmektedir. Bu nedenle gebe olduğundan şüphelenen her kadının hiç vakit kaybetmeden hemen bir kadın doğum uzmanına muayene olmaları ve gebeliklerinin normal seyrinde ilerlediğinden emin olmaları gerekmektedir. 

Dış gebelik döllenen yumurtanın rahime ulaşmadan genelde yumurtalık tüplerinde yerleşime geçmesi sonucu oluşmaktadır. Bu nedenle yapılacak gebelik testleri gibi benzer yöntemlerde gebelik görülmekte ancak bunun dış gebelik olduğu anlaşılmamaktadır. Dış gebelik yumurtanın büyümesi ile beraber riskli bir hal almakta ve damar içinde oluşan kanama anne adaylarının iç kanama nedeni ile hayatlarını kaybetmelerine bile neden olabilmektedir.

Gebeliklerinin dış gebelik olduğu anlaşılan anne adayları düzenlenen dış gebelik ameliyatı ile beraber tedavi edilebilmekte ve erken dönemde yapılan ameliyatlar ile bir sonraki gebeliğe engel teşkil edebilecek hiç bir durum oluşmamaktadır. Dış gebelikten sonra hamilelik  konusunda doktorunuz sizi yönlendirecek gerekli açıklamaları yapacaktır.