Dekorasyonda renk uyumları

editor 13 Ekim 2012 Dekorasyonda renk uyumları için yorumlar kapalı
Dekorasyonda renk uyumları

Dekorasyonda renk uyumları en dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. Renklerin uyumu seçilirken birbirine zıt renkler seçilebileceği gibi aynı zamanda uyumlu renklerle de çok başarılı kombinasyonlar oluşturulabilir. Dekorasyonda renk seçiminde yapılacak başarılı tercihler dekorasyon başarısını direkt olarak etkilemektedir.

Dekorasyonda renklerin anlamı olduğu asla unutulmamalı ve bu anlamlara uygun olan seçimler yapılmalıdır. Dekorasyonda renkler seçilirken dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta da dekorasyonun oluşturulacağı alanın ışığıdır. Aydınlık bir alan için koyu renkler daha başarılı bir görsellik sunarken az ışık alan bölgelerde ortamın daha da aydınlık görüntü yakalamasını sağlamak adına mutlaka açık tonlu renkler tercih edilmelidir.

Dekorasyonda renk uyumları oluşturulmaya çalışılırken renklerin birbirini boğmamasına ve birbirlerinin içinde kaybolmamasına özen göstermek gerekir. Örneğin beyaz koltuk takımları ile döşenen bir salonda turkuaz perde modelleri ortamın hareketlenmesine ve beyazın öne çıkmasına yardımcı olacaktır.