Çocuklarda tikler nasıl geçer?

editor 20 Mart 2013 Çocuklarda tikler nasıl geçer? için yorumlar kapalı
Çocuklarda tikler nasıl geçer?

Çocuklarda tikler son derece yaygın görülen bir durumdur. Çocukta tik oluşması genelde karşılaştıkları psikolojik baskılar sonucu ortaya çıkmaktadır. Örneğin yeni bir kardeşin olması, annenin ve babanın boşanması, yoğun sınav stresine maruz kalınması ve okula başlanması gibi yoğun stres yükleri çocuklarda tiklerin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. 

Tiklerin büyük çoğunluğu tedaviye gerek kalmadan kendiliğinden geçerken ailelerin yanlış tutumları sonucu bu tikler kalıcı halede gelebilmektedir. Peki çocuklarda tikler nasıl geçer? Çocuklarda oluşan tikler mümkün olduğunca görmezden gelinmelidir. Ailenin sürekli olarak tiki vurgulaması ve yapmaması için çocuğu baskı altına almaya çalışması, cezalandırması ve kızması durumu daha da kötü hale getirmekten başka hiçbir şeye yaramayacaktır.

Çocuklarda göz kırpma ve çocuklarda parmak emme en çok rastlanılan tikler olarak görülmektedir. Bu süreçte aile durum ile başa çıkamıyorsa mutlaka bir uzmandan yardım alınmalıdır. Ailenin yapması gereken tek şey çocuğa kesinlikle “neden gözünü kırpıyorsun, gözün mü ağrıyor, parmağını emme, parmağını emmezsen ya da gözünü kırpmazsan sana hediye alacağım” gibi cümleleri kesinlikle kurmamak ve bu davranışları görmezden gelmektir.