Böbrek taşı nasıl düşürülür?

editor 04 Temmuz 2013 Böbrek taşı nasıl düşürülür? için yorumlar kapalı
Böbrek taşı nasıl düşürülür?

Böbrekler vücudun filtreleri olduğu için büyük bir öneme sahiptir. Sağlıklı her insanın vücudunda biri sağ biri de sol tarafında olmak üzere 2 adet böbrek bulunmaktadır. Böbrekler vücut kanı süzerek zararlı maddelerin idrar olarak vücuttan atılmasını sağlamaktadır. Vücudumuzda bulunan bazı maddeler böbreklerde birikerek böbrek taşı oluşumuna neden olabilmektedir. Peki böbrek taşı nasıl düşürülür?

Böbrek taşının düşmesi için belirlenecek yöntem taşın boyutuna bağlı olarak belirlenmektedir. İdrar yolu kanallarından geçerek düşebilecek ölçüye sahip taşların düşürülmesi için hastaya bol sıvı tüketimi tavsiye edilir. İdrar yolları son derece narin olduğu için böbrek taşı düşüren kişilere bu süreçte ağrı kesici ilaç takviyesinde bulunulur.

Oluşan böbrek taşının çok büyük olduğu durumlarda ise çeşitli yöntemler ile böbrek taşının kırılması sağlanır. Böbrek taşı kırma işlemi için özel bir cihaz kullanılır ve yapılan operasyon ile taşın kırılarak idrar yollarından atılabilecek seviyeye düşürülmesi sağlanır.