Bebeklerin göz rengi ne zaman belli olur?

editor 08 Kasım 2012 Bebeklerin göz rengi ne zaman belli olur? için yorumlar kapalı
Bebeklerin göz rengi ne zaman belli olur?

Bebeklerin göz rengi ne zaman belli olur sorusu annelerin en çok yanıt aradıkları soruların başında gelir. Çünkü bebekler yeni doğduklarında gözleri renkli olur ve anneler bebeklerinin gözlerinin bu renk kalmasını isterler. Renkli gözlü bebekler göz bebeklerinde ışığı yansıtan hücrelerin bulunmaması sonucu bu şekilde görünürler. 

Bebeklerin göz rengi neden değişir sorusunun yanıtı budur. Bebeğin gözünde ışığı yansıtan hücrelerin oluşmaya başlaması ile beraber göz rengi de değişmeye başlar. Peki bebeklerin göz rengi ne zaman değişir? Bebeklerin göz rengi bu hücrelerin oluşum hızlarına bağlı olarak değişmekle beraber genelde 8 – 9 ay civarında değişmekte ve gerçek göz rengi tam olarak ortaya çıkmaktadır.

Bebeklerde göz rengi anne ya da babanın göz rengi olabileceği gibi aynı zamanda anne ve baba da baskın kalan renklerde olabilir. Yani bebeğin dedesinin gözü mavi ise anne kahverengi gözlü olsa bile bebek mavi gözlü doğabilir. Hamile olduğunu öğrenen her kadın bebeğinin sağlıklı olmasını istemekle beraber fiziksel görünümünü de merak etmekte ve en çok göz ile saç rengini merak etmektedir.