Aşk ve sevgi arasındaki fark

editor 23 Kasım 2012 Aşk ve sevgi arasındaki fark için yorumlar kapalı
Aşk ve sevgi arasındaki fark

Aşk ve sevgi pek çok kişi tarafından aynı duygular olarak bilinse de aslında aşk ve sevgi birbirinden çok farklı kavramlardır. Peki aşk ve sevgi aynı mıdır? Aşk ve sevgi arasındaki fark denilince akla ilk gelen şey aşkın büyük bir tutku ile beraber yaşanmasıdır. Oysa sevgide tutkulara yer yoktur. Sevgi aşkın sağlamlaşmış kalesidir. Aşk geçicidir. Birine sonsuza kadar aşık olamazsınız ancak birini sonsuza kadar sevebilirsiniz. 

Sevgi alışkanlık demektir. Aşk ve sevgi arasındaki fark Mevlana hazretlerine göre kişinin kendisidir. Mevlana hazretlerine bir gün sohbet esnasında etrafına toplanan kişilerden biri “Bakmakla görmek, aşık olmakla sevmek arasındaki fark nedir?” diye sormuştur. Mevlana hazretleri bir süre düşündükten sonra ” Senin baktığına herkes bakıyor ama ya görebildiğini herkes görebiliyor mu? Herkes aşık olabiliyor ama herkes senin gibi sevebiliyor mu? Aralarındaki tek fark sensin. Seni özel kılan görebildiğini ve sevebildiğini bilmektir.” şeklinde soruya yanıt vermiştir.

Aşk ve sevgi farkı sevginin çok daha derinlere inmesi ve kalıcı olmasıdır. Aşık olduğunuz kişiyi bir anda silmeniz mümkündür. Örneğin sevgilinizden kavga eder ve ayrılırsınız. Ancak bir anne evladına duyduğu derin sevgi nedeni ile onun yaptığı hataları her zaman affedebilecek sabra sahiptir. Aşk ve sevgi arasındaki fark tamamen sizsinizdir…